1. RADOST=NEZODPOVĚDNOST
2. RADOST=POHODLNOST
3. RADOST=POKRYTECTVÍ
PODLE PŘESVĚDČENÍ PANUJÍCÍHO VE SPOLEČNOSTI JE RADOST VEDLEJŠÍM PRODUKTEM SKVĚLÝCH VÝSLEDKŮ.
PODLE VĚDCŮ JE RADOST PŘEDPOKLADEM PRO SKVĚLÉ VÝSLEDKY!
Nemusíte ani věřit vědeckým studiím, které potvrzují dopad radosti na produktivitu nebo na obchodní výsledky (Například studie Oxford University’s Saïd Business School https://www.ox.ac.uk/news/2019-10-24-happy-workers-are-13-more-productive), když se zkusíte sami zamyslet:
Čím dál tím víc firem si sice již uvědomuje důležitou roli radosti při práci a její pozitivní dopad na firemní výsledky, ale nedorozumění se nově posouvá do oblasti, jak stavu radosti v práci dosáhnout. Internet je plný různých návodů, nedávno jsem narazil například na titulek článku: „Zeptejte se lidí, co je udělá šťastnými a pak jim to dejte.“
Zdánlivě se radost skutečně objevuje pouze za určitých okolností, a tak firmy utrácejí čím dál více za benefity, nové kanceláře, happiness programy atd. aby těchto okolností dosáhly. Jak je pak možné, že i jim radost často uniká?
Okolností, při kterých se radost projevuje, je jednoduché si všimnout. Co ale není tak snadno vidět, je stav naší mysli v danou chvíli. Kdokoliv bude podrobněji zkoumat situace, kdy cítí radost (živost, flow, inspiraci…), zjistí, že „na pozadí“ má v tu chvíli buď minimum přemýšlení nad rámec konkrétní situace/činnosti, nebo mu v tu chvíli odpadlo hodně negativních nebo úzkostlivých představ, kterými se běžně zabývá. (To skutečně bývá ve chvílích, kdy něčeho dosáhneme, nebo když jsme ponořeni do nějaké zajímavé aktivity, nebo když se nám daří. To ale neznamená, že stav radosti je vyvolaný těmito situacemi, jak si většina lidí myslí.)
RADOST JE STAV MYSLI, KTERÝ NESOUVISÍ S OKOLNOSTMI
Ty nejpokročilejší firmy si uvědomují dopad stavu mysli na schopnost podávat výkon (ve vrcholovém sportu je koneckonců běžné věnovat se mentální přípravě). Snaží se u lidí navozovat stav radosti (produktivity/motivace/flow/…) nebo je učí jak se negativních stavů mysli zbavovat. Mezi nejčastější způsoby patří důraz na speciální komunikaci se zaměstnanci, tvorba pozitivních návyků nebo manipulace stavu mysli pomocí afirmací, NLP (neurolingvistického programování), nově terapie pro zaměstnance atp.
Bohužel (nebo spíše naštěstí) jsou také na částečném omylu. Podle nových multioborových studií vědomí (inside-out understanding) je radost a živost základní stav lidského prožitku, na kterém není potřeba pracovat, a do kterého se dokonce automaticky vracíme, pokud se z něj neustále nevytrháváme nadbytečným přemýšlením. (Pro zájemce o vědu například: https://dev1.leahkalamakis.com/wp-content/uploads/2023/01/One-Generic-Mental-Illness.pdf)
NA RADOSTI NENÍ POTŘEBA PRACOVAT
1. Musíte si sami ověřit, že je to pravda
Na základní uvědomění o roli stavu mysli v našem prožitku radosti stačí většinou krátký rozhovor. Ve skutečnosti to není nic záhadného nebo složitého, chápou to i 4leté děti. Často k tomu na skupinových workshopech používáme jednoduché hry ve dvojicích nebo ve skupinách.
2. Pochopit, jak vzniká náš prožitek
Dalším krokem je hlubší prozkoumání základních principů, které stojí za lidským prožitkem. Zjednodušeně řečeno, sami si ověříte, že za vaším prožitkem nestojí okolnosti, ale vaše myšlení. (To není nic nového, možná znáte Shakespearovo – „Nic není ani dobré, ani špatné, jen naše myšlení to z nich dělá“). Také si uvědomíte, co všechno máte již přirozeně a tedy bez práce k dispozici (radost, spokojenost, kreativitu, schopnost hluboce se soustředit a podávat skvělý výkon, rychle se učit, mít přirozenou empatii…)
3. Aplikovat v praxi ve svém životě
Následně už jen objevujete stará přesvědčení v různých oblastech života a zjišťujete, jak může být jednoduché a přirozené v nich fungovat bez potřeby používat spoustu technik a návodů v oblasti komunikace, motivace, spokojenosti, nebo vysokého výkonu. (U mnoho z těchto technik pochopíte, proč někdy fungují a proč jindy ne. Zůstanou vám k dispozici a můžete si s nimi stále pomoci, když vám to bude dávat smysl).
Více o tom, k čemu tato porozumění a uvědomění pomohly konkrétním firmám si si můžete přečíst na https://coachingprosperity.cz/
Nebo rovnou přistupte k prvnímu kroku – vyzkoušet si to sami pro sebe – a doražte na některou z našich akcí https://coachingprosperity.cz/kalendar/
Přeji hodně radosti nejen na prázdninách, ale i v práci.