VEDOU VÝSLEDKY KE SPOKOJENOSTI, NEBO SPOKOJENOST K VÝSLEDKŮM?

Co to znamená být produktivní, co to znamená být v “pohodě” a jak jsou tyto dva koncepty propojeny?

PRODUKTIVITA

Produktivitu můžeme obecně definovat jako: kolik toho vytvoříme se zdroji, které na to použijeme.

V rámci snahy o zvýšení produktivity práce (a tím pádem zvýšení zisků) se firmy nejčastěji zaměřují na zlepšení v těchto oblastech:

  1. Procesy (digitalizace, optimalizace,…)
  2. Technologie (AI, nástroje řízení projektů,…)
  3. Lidé = dovednosti (hard skills, soft skills)

Nejvíce podceňovanou částí produktivity jsou stále lidé. Možná namítnete, že se přece školíte a vzděláváte. To je skvělý způsob, ale je zde podle mě ještě jeden opomíjený faktor:

 4. Schopnost lidí tyto procesy, nástroje a dovednosti aplikovat.

Přitom se jedná o ten nejjasnější a nejviditelnější faktor. Například, když se špatně vyspíme, je nám všechno co máme k dispozici a co jsme se naučili téměř k ničemu, protože prostě nemáme energii nebo chuť cokoliv dělat, nebo se nedokážeme dobře soustředit. Když nejsme v psychické pohodě, má to na naše výsledky podobný dopad.

POHODA

Pohodu v kontextu produktivity můžeme definovat jako: stav kdy se cítíme dobře a jsme schopni maximum pozornosti a energie věnovat té činnosti, které se věnujeme (ať už práci, koníčkům, nebo odpočinku)

Opakem pohody je stres a rozptýlenost, kdy se kromě toho, co děláme, na pozadí odehrávají další procesy v našem těle a mysli: 

  • V mysli se často lidé zabývají obavami, co jak dopadne, co ještě musí stihnout, že to nestíhají, že jsou naši partneři nespokojení, jak vyřešit, že děti zlobí ve škole atd.
  • Na to, co se děje v naší mysli reaguje i naše tělo, které tyto situace vyhodnocuje jako stav ohrožení. Spouští tedy obranné mechanismy pro záchranu života – vyšší tep, tlak, vyplavení hormonů, cukrů, snížení funkcí regenerace, atd. To je dost vyčerpávající stav a často také dost nepříjemný.
  • Kromě toho se podle vědců v tomto stavu snižuje naše schopnost kreativity, nadhledu a dokonce i inteligence.

SPOJITOST MEZI POHODOU A PRODUKTIVITOU

Rovnici produktivity bychom mohli volně napsat například takto:

Produktivita=(procesy)*(technologie)*(dovednosti)*(pohoda)

Z této rovnice je jasné, že pokud se naše pohoda blíží nule, i naše produktivita se nehledě na cokoliv ostatního bude dlouhodobě blížit nule. 

  • Je to poměrně logické, že čím více energie plýtváme na věci, které v danou chvíli nevedou ke splnění úkolu, tím pomaleji ho plníme a tím méně nám jí zbyde na další úkoly. 
  • Zároveň nám nepohoda zabraňuje využít schopnosti, které máme, protože se nedokážeme plně soustředit, nebo vymyslet nové nápady. 

Smutným paradoxem je, že v čím horší situaci se většina lidí nachází, tím ve větší nepohodě jsou, a tím méně jsou schopni využít svoje schopnosti pro její řešení.

Jak ale dosáhnout pohody, když se nám nedaří?

Podle většinového pohledu ve společnosti, podle psychologů, ale i podle většiny našich vlastních zkušeností není možné být v pohodě, když se nám nedaří, nebo se nacházíme v náročné situaci. Nejprve je potřeba zajistit/změnit určité okolnosti, abychom mohli být v pohodě.

Zároveň ale každý s nás najde ve svém životě situace, kdy vnější podmínky, které považujeme za potřebné k pocitu pohody splněny nebyly a přesto jsme se cítili v “pohodě”, tak jak jsme ji definovali.

  • Vezměte si například hasiče, který běží do hořícího domu. Řekne vám, že v tu chvíli necítí nepohodu, ale naopak naprostý klid a soustředění.
  • LIdé v jiných “náročných a stresujících” profesích zažívají momenty hlubokého klidu a naplnění.
  • Zkuste si najít svůj vlastní příklad.

Jak je to možné?

a) buď v těchto okamžicích platí nějaká zvláštní výjimka
b) nebo existuje určité nedorozumění v tom, jak vlastně pocit (ne)pohody vzniká

K variantě a) se kloní většina společnosti a variantu b) nijak zvlášť lidi nezkoumají. My ano. Lidé, kteří se tímto směrem nějakou dobu dívají, dochází ve své vlastní zkušenosti k novým uvědoměním o tom, jak ve skutečnosti (ne)pohoda vzniká a jako vedlejší produkt začnou být v životě násobně výkonnější, odolnější, kreativnější a spokojenější (a často i zdravější).

Chtěli byste také více pohody i produktivity v životě?

Nejbližší možnost, jak si vyzkoušet získat pro sebe nová uvědomění a posunout se tak směrem k větší pohodě i produktivitě v práci i v životě je 30. 11. dopoledne v Praze, kde pro Vás s kolegyní Janou Pelcovou připravujeme jednoduché hry a cvičení, které Vám pomohou sami pro sebe začít vidět možnost b) ve vlastních zkušenostech.

Spoluzakladatel Coaching Prosperity s.r.o., Transformativní kouč
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů