JAK SI UŽÍT LÉTO NAPLNO?!

3 tipy jak odjet na dovolenou bez stresu a zůstat v klidu i po návratu

Léto je obdobím odpočinku, radosti a veselí, období pro načerpání sil. Umíme si to dopřát nebo spíše pod tlakem termínů a úkolů jen přežíváte? „Napracujete“ si každý odchod na dovolenou a po návratu jste po zásluze potrestáni tak, že za pár dní ani nevíte, že jste na nějaké dovolené byli? Nemusí to tak být, stačí několik uvědomění a léto si můžete užít naplno!

V článku se dozvíte:

1. Co je skutečnou podstatou dovolené

2. Počet úkolů a nevyřízených emailů nad vámi nemá žádnou moc

3. Dovolenkovou pohodu si můžete udržet i dlouho po návratu

1.     CO JE SKUTEČNOU PODSTATOU DOVOLENÉ – UMÍTE SI TO DOVOLIT?

Když už konečně odjedete na zaslouženou dovolenou, jak dlouho vám trvá než “vypnete hlavu” a začnete si dovolenou užívat? A užijete si ji vůbec nebo se Vám stále točí myšlenky o práci, které nejdou zastavit?

Za den nám projde myslí v průměru mezi 30 000 – 90 000 myšlenkami. Dovolená je tu od toho, abychom si dovolili ty myšlenky nechat být. Pocit klidu, radosti, odpočinku a volnosti, které většinou zažíváme právě na dovolené nepochází ani tak z aktivit, prostředí, dobrého jídla a společnosti, jak si většina lidí myslí, ale především z toho, že konečně přestaneme nadbytečně roztáčet naši mysl.

Když necháváme myšlenky samy odejít, stejně jako samy přišly, přirozeně se objevuje klid a radost, které máme neustále k dispozici, i mimo dovolenou. Je to totiž naše výchozí nastavení, akorát většinu času není pod nánosem našeho myšlení vidět.

Nevěříte? Můžete si zkusit následující cvičení:

(Najděte si klidné prostředí, kde vás nebude chvíli nikdo a nic rušit. Nejlépe někoho poproste, aby vám zadání přečetl a vy jste si mohli zavřít oči, aby se vám to lépe představovalo.)

(Zavřete si oči a) Představte si, že odjíždíte na dovolenou, máte vše připraveno, ale zjistíte, že se vám to nevejde do kufru. Bude tedy třeba něco nechat doma. Zamyslíte se a uvědomíte si, že následující věci nebudete na dovolené potřebovat a můžete je tedy odložit, počkají tu na vás dokud se nevrátíte:

  • Můžete odložit všechny své strachy, každodenní stresy, problémy a úkoly, nebudete je na dovolené potřebovat;
  • Můžete také odložit svoji minulost a všechno, co jste v životě prožili;
  • Také na dovolené nebudete potřebovat svoje představy o budoucnosti, vše, co si myslíte, že vás čeká, všechny své obavy i naděje, závazky a očekávání můžete odložit;
  • Můžete doma nechat také všechna svá přesvědčení, ať už politická či náboženská nebo přesvědčení o tom, jaká je vaše osobnost – ať už si myslíte, že jste extrovert, introvert, veselá či smutná, optimista či pesimistka.
  • Pokud víte, že chcete odložit ještě něco, můžete to udělat, počká to tu spolu se všemi ostatními věcmi na vás;
  • Teď si chvíli jen uvědomujte, jak se cítíte…;
  • Můžete otevřít oči, v kufru se udělalo tolik místa, že můžete v klidu odjet a ještě vám zbývá prostor na suvenýry z cest!

Pokud se vám ve cvičení povedlo alespoň něco na chvíli odložit, to co se více objevilo, jste byli VY, váš základní pocit. Většina lidí jej popisuje jako lehkost, prostor, klid, radost, živost… Je to pocit, který máte vždy s sebou. Pocit, který se objeví, kdykoliv svoji mysl přestanete zaměstnávat nadbytečným přemýšlením nad rámec činnosti, které se v daný moment věnujete nebo nad rámec prostředí, ve kterém se fyzicky nacházíte.

2. NESPOČET ÚKOLŮ A NEVYŘÍZENÝCH E-MAILŮ NAD VÁMI NEMÁ ŽÁDNOU MOC – ANI PŘED DOVOLENOU, ANI PO DOVOLENÉ.

Zažili jste někdy ten pocit, kdy máte před sebou horu úkolů, nevíte s čím začít dřív a cítíte se hrozně? Nakonec se do nějakého z úkolů zaberete – věnujete mu plnou pozornost – a ani si nevšimnete, že nepříjemný pocit v průběhu činnosti zmizel? Pak si dáte pauzu, začnete opět přemýšlet o tom, jak toho máte moc, že se to nedá stihnout a nepříjemný pocit je tu zpět? Pokud jste něco podobného zažili, uvědomte si, jak se vaše pocity během krátké chvíle poměrně významně měnily, aniž by se zásadně měnila vaše situace (počet úkolů). Jak je to možné?

Ve skutečnosti je jedno, jestli máte před sebou lehký nebo těžký úkol, jestli je máte ve schránce 10 nebo 1000 nepřečtených e-mailů – jediné co rozhodne o tom, jak se budete cítit v daný moment je, jak v danou chvíli budete myslet. Pokud budete svojí mysl používat produktivně – k práci na jednotlivých úkolech – budete se cítit dobře. Pokud budete svoji mysl používat neproduktivně – k přemýšlení o tom, jak je to hrozné, jak je to nespravedlivé atd. (asi se shodneme, že nic z toho vám ani trochu nepomůže vyřešit vaší situaci) – budete se cítit hrozně. To je vše. Ano, tak jednoduché to je. 

Když zůstanete v klidu, mnohem snadněji vás napadne, co máte udělat nebo co naopak nedělat, například pokud skutečně všechny úkoly nejde stihnout. Je to tak jednoduché, až tomu skoro nikdo nevěří,  schválně si zkuste sami ověřit ve vlastní zkušenosti, co vám běží hlavou když se cítíte nepříjemně.

P.S. Omluvíte jednu sprostou metaforu? “Víte proč hovno smrdí? Abychom se v něm nešťourali.” Hovínkem nejsou v tomto sprostém přirovnání úkoly nebo e-maily, ale neproduktivní negativní přemýšlení. Nepříjemný pocit nám dává najevo, abychom se v tomto přemýšlení nešťourali. 🙂 

3. JAK SI UDRŽET DOVOLENKOVOU POHODU I DLOUHO PO NÁVRATU?

Stačí se vrátit k uvědomění z bodu 1 – pohodu máte k dispozici kdykoliv – objeví se jakmile přestanete zavařovat mysl nadbytečným neproduktivním přemýšlením. Jak poznáte, že mysl nadbytečně zavařujete? Vraťte se k uvědomění z bodu 2 – nepříjemný pocit vás upozorní, že nepoužíváte dar kreativního přemýšlení ke svému prospěchu.

Co dělat, když se nepříjemné myšlení objeví? Může to znít paradoxně, ale zkuste ho nechat svému osudu a věnujte pozornost tomu, čemu  ji chcete věnovat.  Věnujte plnou pozornost pouze té činnosti, které se v daný moment věnujete nebo věnujte pozornost tomu, co je v danou chvíli fyzicky kolem vás (rodina, příroda, počítač, stůl atp.).

Jakmile necháte myšlenky i vaše momentální pocity chvíli být, nebudete je hodnotit, snažit se je vyřešit nebo změnit protože jsou nepříjemné, samy zmizí. A naopak, pokud jim budete věnovat jakoukoliv pozornost, budou se vám s větší pravděpodobností v mysli držet déle. Nakonec ale stejně zmizí a objeví se jiné, je to jejich podstata – myšlenky jsou proměnlivé, nestálé a často nepravdivé.

Co nastane, když budete věnovat pozornost tomu, čemu ji chcete věnovat a ne nepříjemnému myšlení? Jednak se budete cítit mnohem lépe, ale zároveň budete mnohem výkonnější, budete vás všechno víc bavit, budete odolnější vůči nepříznivým okolnostem, dokážete snadněji přijít na nové nápady a bude se vám snadněji spolupracovat s kolegy.

Přejeme krásné léto, spoustu zážitků a klidný návrat zpět do práce! 

Chtěli byste se cítit většinu roku jako na dovolené?
Jaké by to bylo začít si život naplno užívat a ne jen přežívat?
Nevěříte, že je to možné? Můžete si to přijít na nějakou z našich akcí sami vyzkoušet.
Rádi byste se o nich dozvěděli?

Pak vyplňte formulář níže a klikněte na tlačítko „Chci dostávat informace“.

Spoluzakladatel Coaching Prosperity s.r.o., Transformativní kouč
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů